Kaspars Ozoliņš: "Bērnus nevajag audzināt, bet mīlēt"

Bērnus vajag mīlēt

Vai vēlaties, lai vīrs vai sieva jūs audzina vai mīl? Protams, lai mīl. To pašu vēlas arī bērni.

Autors: Rasma Rudzāte
Avots: www.aprinkis.lv


"Brīdī, kad puisis ar meiteni sāk veidot savstarpējas attiecības, vislabākie padomdevēji ir vecāki. Tas ir tāpēc, ka tēva vara ģimenē ir visi simts punkti, mātes vara – 90 punkti, Dieva vara ir 30 punkti, bet skolotāju, interneta, televīzijas, draugu vara ģimenē – tikai 10 punkti.

Tēvs ir desmit un pat vēl vairāk reizes spēcīgāks nekā skolotāja, internets, televīzija un draugi, pat ņemot visus viņus kopā. Taču ar noteikumu, ja tēvs ar bērniem runā. Ja tēvs ģimenē nerunā par svarīgām lietām vai viņa nav un arī māte nerunā, ja Dieva jeb ētisku vērtību ģimenē nav, tikai tad bērns pieņem to, ko stāsta skolotāji, internets, televīzija, draugi," iesākot sarunu ar portālu "Apriņķis.lv", saka organizācijas "Īsta mīlestība gaida" lektors Kaspars Ozoliņš.


Mīlestības valūta ir laiks

Visi vecāki dziļi sirdī mīl savu bērnu, bet daudzi no viņiem nezina, ka mīlestība izpaužas ne tik daudz darbos, cik vārdos, attieksmē un laikā, ko veltām bērnam. Ja tētim vai mammai nav laika paņemt bērnu klēpī, nav laika ar viņu parunāties, bērnam liekas, ka vecāki viņu nemīl. Bērns cenšas to ignorēt, bet vecāki aizbildinās: "Jā, bet mēs tik daudz strādājam, lai bērnam būtu, ko ēst."

Bet bērns jūt: "Tēti un mamma, jūs nestrādājat manis dēļ. Jūs strādājat sevis dēļ." Lai paēstu, var strādāt arī par sētnieku vai apkopēju. Lai atļautos labāk dzīvot, jāpelna vairāk naudas. Bet gribas arī modernu telefonu, labas mēbeles, mašīnu, un tad ir jāstrādā vēl daudz vairāk.

Tēviem un mātēm ir izvēle. Vai nu būt pieticīgiem un iztikt ar minimumu, vai aizvien vairāk laika veltīt darbam. Dzīvojot pieticīgi, jums naudas nebūs, toties bērnam būs vecāki.

Otrs variants. Tētis, mamma vai abi aizbrauc uz Īriju, jo bankai jāatdod kredīti. Kredīti būs nomaksāti, bet tēva, mātes vai abu vecāku bērnam nebūs. Arī šeit vecākiem ir izvēle, jo var atdot visu bankai un kādu laiku dzīvot ļoti pieticīgi, bet būt kopā ar bērniem.

Bērns nesaprot, ka ir daudz vai maz naudas. Ja vecāki saka: "Man nav laika," bērns saprot, ka viņa dēļ nav laika, tātad nemīl. Mīlestības valūta ir laiks.


Trīs lietas, ko noteikti jāpasaka bērniem

Pirmā – kā izturēties pret cigaretēm, alkoholu, zālīti, "ripiņām" un heroīnu.

Pīpēt labāk nevajag, jo tā var sabeigt veselību, kādreiz ar mēru var iedzert nedaudz vīna, bet zālīti pīpēt un "ripiņas" labāk nemēģināt, savukārt no heroīna ir ļoti jāuzmanās. Bērnam to vajag izskaidrot. Nevienu no šī lietām viņš nelietos, ja jūs viņu mīlēsiet.

Kad bērns jūtas mīlēts? Kad viņš jūt, ka vecāki viņu mīl, lai ko viņš darītu un lai kā arī reizēm kļūdītos.

Otrā lieta, kas bērnam ir jāpasaka, – sekss līdz kāzām ir ļoti bīstams, jo var sanākt tā, ka pēc tam būs jāpiedzīvo ļoti sāpīgas jūtas. Tāpēc visdrošākā aizsardzība ir atteikšanās no seksa līdz kāzām. Un te vajag bērnam godīgi izstāstīt savu personīgo seksuālo pieredzi. Kā labo, tā slikto. Bērns nezina, kā tas ir, ja tevi pamet, bet, ja viņš redz, ka mamma par to runājot raud, viņš to atcerēsies, jo mamma taču nemelo. Tas pats attiecas uz tēvu. Ja vecāki ar bērnu runā kā ar labāko draugu un pastāsta, ka arī viņiem ir gadījies kļūdīties, viņu autoritāte bērnu acīs nemazināsies. Tieši otrādi – attiecības kļūs atklātākas.

Trešā lieta, ko bērnam vajag pastāstīt, ir par dzīves jēgu – ir Dievs vai ētiskas vērtības, vai to nav. Ar šo vecākiem pašiem ir jātiek skaidrībā. Ja vecāki netic Dievam, tad Dieva, protams, nav. Ja tic, tad Dievs ir. Līdz 14 gadiem bērns uz šo jautājumu atbildēs tā, kā saka tētis un mamma.


Vecāku trūkumu aizpilda internets

Kāpēc internets, televīzija un nereti arī draugi tik ļoti cenšas pārliecināt, ka sekss ir vajadzīgs? Tas notiek nevis tāpēc, ka viņi ir ļauni, bet tāpēc, ka, izņemot mīlestību, nekā labāka par seksu nav. Ja jums pietrūkst mīlestības, nodarbojieties ar seksu. Bet viņi nepasaka, ka sekss nav tas pats, kas spēlēt futbolu. Sekss bez mīlestības iztukšo dvēseli. Un, jo vairāk maina partnerus, jo mazāk tic, ka mīlestība eksistē.

Skola šo viedokli nevar izmainīt. Skolotāja arī var izstāstīt bērniem par trim svarīgām lietām, bet, ja vecāki par to nerunās, bērni skolotāja teikto nesadzirdēs. Vislabākais, ko var skolotāja, ir parādīt bērniem, ka viņa ir laimīga. Un tad bērni teiks: "Man ir skolotāja, kura bija baigi laimīgā." Uz jautājumu kāpēc, bērni bieži vien atbild: "Nu varbūt tāpēc, ka viņai ir vīrs, viņa nedzer un nepīpē. Varbūt tāpēc viņa ir laimīga. Es arī pamēģināšu."

Portāls "Apriņķis.lv" sadarbībā ar biedrību "Īsta mīlestība gaida" sāk rakstu sēriju, kur tiks uzklausīti sociālo darbinieku un pedagogu viedokļi, kuros būs analizēta jauniešu izvēles pamatotība, iemesli un rezultāti.

Tāpat tiks piedāvātas intervijas gan ar jauniešiem, gan vecākiem par viņu izvēles apsvērumiem. "Īsta mīlestība gaida" ir 10 gadu pieredze darbā ar jauniešiem Latvijā. Par iemesliem "Kāpēc gaidīt?" stāstīts jau vairākiem tūkstošiem jauniešu.

Pēdējo piecu gadu laikā notiek regulārs darbs ar skolām. Kopumā ir apmeklētas apmēram 100 mācību iestādes visā Latvijā, vairākiem tūkstošiem skolēnu vadot lekcijas par attiecīgo tēmu. Darbs norisinās, sākot ar 7. klases skolēniem un beidzot ar augstskolas studentiem. Tiek piedāvātas lekcijas arī vecāku sapulcēs.

Kā lēmums atteikties no pirmslaulību dzimumattiecībām ietekmē cilvēku dzīvi? Vai šīs laulības ir stabilākas un laimīgākas? Vai jauniešiem ir grūti gaidīt savu vienīgo? Vai un kā tas ir iespējams mūsdienu parētājkultūras laikā? Atbildes uz šiem būtiskajiem jautājumiem centīsimies sniegt saviem lasītājiem.

© 2016 Īsta Mīlestība Gaida. All rights reserved.