"Esmu vai neesmu iemīlējusies?"

Dainis Pandars
"Gribēju pajautāt, kā var zināt, ka esi iemīlējies? Manī ir iemīlējies viens puisis. Gribu izprast savas jūtas. Mums patīk ilgi runāt pa telefonu, viņa kompānijā jūtos labi, bet tad, kad viņš saka, ka mani mīl, es nejūtu, ka varu atbildēt ar to pašu. Dažreiz viņš saka, - ja ar mani kaut kas notiktu, tad viņš varētu izdarīt pašnāvību. Tas uzliek slogu un jūtos slikti. Nesaprotu, ko mana sirds jūt pret šo cilvēku."

Atbild biedrības „Īsta Mīlestība Gaida” vadītājs Dainis Pandars (attēlā).

Sveika!

Tavs jautājums par mīlestību ir ļoti svarīgs, jo mūsdienās vārds „mīlestība” tiek bieži vien sajaukts un neskaidri izprasts.


Pastāv trīs galvenie mīlestības veidi (grieķu val.), ar atšķirīgu izpausmi:

  1. Eros - romantiskā jeb fiziski pievilcīgā mīlestība pret pretējo dzimumu. Lai būtu šis eros pret kādu, svarīga ir: ārējā pievilcība, balss tonis, pieskāriens, smarža utt. Viss, kas ar pieciem maņu orgāniem ir sajūtams.
  2. Phileo – draugu mīlestība - vairs nepievērš uzmanību ārējām, ķermeniskajām lietām, bet gan dvēseliskajai vienotībai jeb draudzībai. Jābūt savstarpējai uzticībai, kopīgām interesēm, sapratnei, līdzīgam intelektam, kopīgiem mērķiem un dzīves uzskatiem utt.
  3. Agape – visaugstvērtīgākais mīlestības veids. Ja kāds mīl ar šādu mīlestību, tad tai nav nosacījumu. Šī ir garīgā mīlestība. Bībelē ir kādas rakstu vietas, kas parāda, kāda ir šī agapes mīlestība: „Mīlestība ir lēnprātīga, mīlestība ir laipna, tā neskauž, mīlestība nelielās, tā nav uzpūtīga. Tā neizturas piedauzīgi, tā nemeklē savu labumu, tā neskaistas, tā nepiemin ļaunu. Tā nepriecājas par netaisnību, bet priecājas par patiesību. Tā apklāj visu, tā tic visu, tā cer visu, tā panes visu.” /1. vēstulē Korintiešiem 13:4/.

Attiecības ar šo puisi tev jāizvērtē caur šiem trīs mīlestības veidiem. Eros – vai tev patīk, ka viņš tevi vēlas kā sievišķīgu būtni? Phileo – vai jūs esat ļoti labi draugi, vai tu spēj viņam uzticēt savus noslēpumus un jūties drošībā ar viņu? Agape – vai tu esi gatava ar prieku viņa dēļ darīt kaut ko, ko citu dēļ nekad nedarītu, piemēram, pildīt mājas darbus viņa vietā? Phileo un agapes mīlestības ir daudz svarīgākas ilgstošu attiecību veidošanai nekā eros. To esamību vislabāk var pārbaudīt tad, ja esat gatavi neveidot seksuālas attiecības līdz kāzām. Tad diezgan ātri var saprast, ko tev nozīme otrs cilvēks.

Iemīlēšanās un mīlēšana ir divas atšķirīgas lietas! Iemīlēšanās parasti ir uz jūtu un fantāziju pamata radusies eiforija, kas uzplaukst attiecību sākumā un vēlāk tā noplok, kad otru cilvēku iepazīst vairāk! Bet mīlēšana ir darbība visas dzīves garumā ar vienu moto: "Darīt otru laimīgu!" nevis "padariet mani laimīgu, un tad es jūs mīlēšu" - tā ir egoistiska mīlestība, bet tā nav Agape.

Līdz ar to, ja šis puisis saka, ka padarīs sev galu, ja tu nebūsi ar viņu kopā, tā ir sava veida emocionālā šantāža, kas liek tev justies vainīgai! Bet ar šādu attieksmi viņš nekad tevi nepamudinās mīlēt viņu. Mīlestība ir brīva un priecīga izvēle! Vai nu tu izvēlies viņu mīlēt vai nē! Ja tevi kāds mīl, tad tas nedrīkst tevi nomākt.

© 2016 Īsta Mīlestība Gaida. All rights reserved.