Dainis Pandars: "Par mīlestību daudz runā, bet patiesību līdz galam nepasaka"

Dainis Pandars: "Par mīlestību daudz runā, bet patiesību līdz galam nepasaka"

Kāpēc mīlestība cilvēku uztverē ir tik dažāda, sākot lekciju ciklu "Īsta mīlestība gaida" Tīnūžu pamatskolā, skaidroja Dainis Pandars.

Foto: Krišjānis Grantiņš
Autors: Rasma Rudzāte
Avots: www.aprinkis.lv

Ko tas nozīmē – mīlēt?

"Savu sirdi mēs tēlaini varam salīdzināt ar trauku. Ja kāds mums pasaka ko labu, sirdī ieplūst mīlestība un mēs jūtamies labi. Ja mēs kādam cilvēkam pasakām ko patīkamu, viņa sirdī ieplūst mīlestība un viņš jūtas labi.

Ja kāds pasmejas par mums, izmanto vai aizvaino mūs, mēs jūtamies bēdīgi. Ja mēs par otru cilvēku pasakām ko sliktu, viņš jūtas ļoti nelāgi. Šīs pretējās izjūtas mums ļauj saprast, cik liels spēks ir vārdiem. Visi cilvēki ilgojas pēc viena – pēc mīlestības. Latviešu valodā ir viens vārds mīlestība. Mēs sakām, ka mīlam gan savu sievu, gan brāli, gan kaķi, lai arī katru mazliet citādāk. Grieķu valodā ir trīs vārdi, ar kuriem apzīmē trīs dažādus mīlestības veidus.

Pirmais vārds ir eross, ar kuru saprot fizisko pievilcību un mīlestību. Puisim iepatīkas meitene un viņā mostas erotiskas jūtas. Šīs jūtas ir normāla laulības sastāvdaļa, jo to rezultātā rodas bērni. Ja puisim meitene nepatiks, viņš viņu nekad neprecēs. Otrs vārds ir phileo, kas apzīmē draudzīgu mīlestību. Tā ir sadarbības mīlestība. Ja mēs kaut ko kopā darām, tad mēs sadarbojamies un atbalstām viens otru.

Trešais vārds agape, kas nozīmē beznosacījumu mīlestību. Mēs pieņemam un mīlam otru tādu, kāds viņš ir. Ar šādu mīlestību mūs mīl vecāki. Kad mēs bijām pavisam mazi, vecāki mūs baroja, apģērba, mainīja netīros pamperus, negaidot no mums neko pretī. Arī mums pieaugot, vecāki ir gatavi darīt visu, lai tikai mēs būtu laimīgi.

Laimīgās puiša un meitenes attiecībās, vēlāk vīra un sievas laulībā, ir vajadzīgi visi trīs šie mīlestības veidi, un katrs no tiem ir svarīgs.


Kā veidot attiecības mīlestībā?

Līdzībās runājot, attiecības veidošanu var salīdzināt ar mājas celšanu. Māju sāk būvēt, ieliekot stiprus pamatus. Stabilu attiecību pamats ir agapes mīlestība – spēja otru cilvēku pieņemt tādu, kāds viņš ir. Gadiem ejot, pienāks laiks, kad jaunības smukums gaisīs, parādīsies sirmi mati, grumbiņas, bet vēlmei būt kopā tas netraucēs.

Uz pamatiem uzcelt stipru māju palīdzēs pfileo – draudzības mīlestība. Ja puisis un meitene būs draugi, viņi sadarbosies un atbalstīs viens otru. Mājai noteikti ir vajadzīgs arī jumts – erosa mīlestība un seksuālās attiecības, kas abiem dāvā prieku un laimes sajūtu. Mūsdienās problēma ir tā, ka cilvēki savas attiecības sāk veidot no jumta, nodarbojoties ar seksu. Bet vai ir iespējams uzcelt stabilu māju, sākot ar jumtu?


Kāpēc izjūk attiecības?

Cilvēki domā, ka sekss dara laimīgu. Ja tā būtu, tad prostitūtas būtu vislaimīgākie cilvēki pasaulē. Bet ir otrādi – viņas jūtas vientuļas, izmantotas, cieš no seksuāli transmisīvajām slimībām, negribētas grūtniecības. Mūsdienās daudzi tēti un mammas šķiras nevis tāpēc, ka viņu attiecībās pietrūkst seksa, bet tāpēc, ka viņi nevar pieņemt viens otru tādus, kādi ir, un viņi nespēj draudzīgi sadarboties.


Kad ir īstais laiks seksam?

Divi cilvēki ir nobrieduši seksuālām attiecībām, kad puisis ir gatavs pateikt meitenei: "Es vēlos ar tevi pavadīt kopā visu mūžu un gribu, lai tu būtu manu bērnu māte! " Un meitene pārliecinoši var atbildēt: "Es vēlos ar tevi būt kopā visu mūžu un gribu, lai tu būtu manu bērnu tēvs!" Parasti tas notiek laulību ceremonijā, kas arī ir īstais brīdis seksuālo attiecību sākšanai.

Kāzu naktī, pirmo reizi pārguļot, starp puisim un meitenei izveidojas īpaša saikne, jo smadzenēs abiem ierakstās informācija, ka viņš ir tavējais. Divas pusītes savienojas vienā. Šī neredzamā saikne ir tik stipra, ka savieno divus cilvēkus uz visu mūžu. Tāpēc puišiem tik ļoti gribās, ka sieva pieder tikai viņam un neviens cits viņai nav pieskāries.

Šī ir atbilde, kāpēc abiem vajag sagaidīt savu īsto cilvēku. Ja seksuālās attiecībās sāk ar citu, ir ļoti smagi izšķirties. Līdzībās runājot, sekss salīmē tik cieši, kā "Moment" līme divas papīra lapas. Tās nevar atdalīt, neieplēšot abas.


Kā pateikt "nē" līdz laulībām?

Attiekšanās no seksa līdz laulībām meitenei un puisim ir vislabākā aizsardzība gan no fiziskām, gan garīgām ciešanām. Tāpēc ir jābūt drošiem pateikt: "Nē!" Lūk, daži dialogi, kas var palīdzēt atrast īstos vārdus.

- "Tu to darītu ar mani, ja tu mani mīlētu."
- "Ja tu mani mīlētu, tu nekad neprasītu, lai es to ar tevi daru."

- "Nu visi to dara!"
- "Tu domā, ka es esmu tik dumjš, ka domāju, ka visi to dara? Es zinu daudzus jauniešu, kuri gaida līdz kāzām. Viņu stāstus var izlasīt "Īsta mīlestība gaida" vietnē.

- "Tu nezini, no kā tu atsakies!"
- "Ā, tu domā seksuāli transmisīvās slimības, bailes, grūtniecību. Paldies par piedāvājumu, bet es šoreiz attiekšos!"

- "Pamēģini, tev patiks!"
- "Jā, es zinu, tikai ar to cilvēku, kuru es apprecēšu. Vai tu būsi tas?"

- "Jā, bet bez seksa es nevaru dzīvot!"
- "Neesmu gan dzirdējusi, ka kāds nomirtu, nedabūjis seksu."

- "Nu nekas slikts jau nenotiks."
- "Jā, jo nekas nenotiks!"

Ja tu atsakies no seksa, tas nenozīmē, ka tu otru cilvēku aizvaino. Saki, ka tu ar viņu labprāt draudzētos, bet bez seksa. Tā var pārbaudīt, vai tu otru interesē kā cilvēks vai viņš ar tevi grib tikai seksu.


Skolēnu un skolotāju viedokļi pēc lekcijas

Evita: "Lekcijā dzirdēju par to, kas mūsu vecumā ir aktuāli, tā lika aizdomāties par svarīgām lietām."

Rinalds: "Ļoti labi patika, izglītojoša."

Kristiāns un Roberts: "Mēs šādu lekciju jau bijām dzirdējuši pirms pāris gadiem. Toreiz ar draugiem daudz ko pārspriedām. Tagad jutām, ka stāstīto zinām un saprotam."

Mūzikas skolotāja Edīte Eglīte: "Uzskatu, ka šī lekcija bērniem ieliek pareizus pamatus izpratnē par savstarpējām attiecībām."

Direktora vietniece audzināšanas darbā Dace Babāne: "Patika, ka šī lekcija rosināja domāt, un ceru, ka dzirdētais bērniem paliks prātā."

Kristīgās mācības skolotāja Aija Grīnberga: "Kopš mūsu skolas pirmsākumiem esam rūpējušies, lai bērni saņem kvalitatīvu un patiesu informāciju. Ir pareizi, ka par savstarpējām attiecībām ar zēniem un meitenēm runā kopā."

© 2016 Īsta Mīlestība Gaida. All rights reserved.